To 2ο ΣΔΕ Χανίων:

Λειτουργεί στα πλαίσια του θεσμού των ΣΔΕ (Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας), που έχουν ως βασικό τους στόχο την καταπολέμηση του κοινωνικού αποκλεισμού, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και πανευρωπαϊκά.
Λειτουργεί στα πλαίσια των ΣΔΕΦ (υποομάδα των ΣΔΕ) μέσα στο Κατάστημα Κράτησης Χανίων ΚΡΗΤΗ1
Ιδρύθηκε το 2016
Παρέχει τη δυνατότητα σε ενήλικους κρατούμενους, που δεν ολοκλήρωσαν την εννιάχρονη υποχρεωτική εκπαίδευση, να εξοπλιστούν με γνώσεις και δεξιότητες και να αποκτήσουν απολυτήριο Γυμνασίου.
Η φοίτηση στα Σ.Δ.Ε. των φυλακών βοηθάει στον ευεργετικό υπολογισμό της ποινής καθώς 1 ημέρα στο σχολείο ισοδυναμεί με 2 ημέρες ποινής (τα ονομαζόμενα «μεροκάματα»).
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Ο υποψήφιος πρέπει:
να είναι άνω των 18 ετών.
να κατέχει Απολυτήριο Δημοτικού ή Πιστοποιητικά σπουδών Α΄ ή Β΄ Γυμνασίου ή ισότιμου σχολείου του εξωτερικού.
να καταθέσει αίτηση εγγραφής εγκεκριμένη από τον Διευθυντή της φυλακής.
να παραστεί σε συνέντευξη ενώπιον τριμελούς επιτροπής εκπαιδευτών του σχολείου.
ΔΙΑΡΚΕΙΑ – ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Η φοίτηση διαρκεί 18 μήνες που διακρίνονται σε 2 σχολικά έτη.
Η εβδομαδιαία συμμετοχή είναι 25 ώρες και τα μαθήματα γίνονται πρωινές ώρες, από Δευτέρα έως Παρασκευή.
Σκοπός του προγράμματος σπουδών είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων στην Ελληνική Γλώσσα, τα Μαθηματικά, την Επικοινωνία, τις Ξένες Γλώσσες, την Πληροφορική και σε θέματα πολιτισμού (Μουσική, Θέατρο, Ζωγραφική, κ.τ.λ.) καθώς και η ανάπτυξη Κοινωνικών Δεξιοτήτων.
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ

Γλωσσικός Γραμματισμός
Μαθηματικός Γραμματισμός
Πληροφορικός Γραμματισμός
Περιβαλλοντικός Γραμματισμός
Αγγλικός Γραμματισμός
Γραμματισμός Φυσικών Επιστημών
Αισθητικός Γραμματισμός
Κοινωνικός Γραμματισμός
Προσανατολισμός & συμβουλευτική σε θέματα επαγγελματικής σταδιοδρομίας
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟΥ

Επαρκής φοίτηση λόγω ανωτάτου ορίου απουσιών. Στην αντίθετη περίπτωση επαναλαμβάνεται η αντίστοιχη ετήσια φοίτηση.
Θετική αξιολόγηση ανά Γραμματισμό. Στην αντίθετη περίπτωση ο εκπαιδευόμενος φοιτά ένα εξάμηνο επιπλέον (4,5 μήνες).
Αν πληρούνται οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις, χορηγείται στον εκπαιδευόμενο απολυτήριος τίτλος ισότιμος του Γυμνασίου.

2 σχόλια στο “Αρχική”

1. Γεια σας, αυτό είναι ένα σχόλιο.
    Για να ξεκινήσετε με την έγκριση, επεξεργασία και διαγραφή σχολίων, παρακαλώ επισκεφθείτε την οθόνη Σχόλια στον Πίνακα Ελέγχου.
    Τα άβαταρ των σχολιαστών προέρχονται από το Gravatar.